درمان شبکوری – آر.پی – رتینیت پیگمنتوزا

درمان شبکوری – آرپی – درباره رتینیت پیگمنتوزا و اخبار بیماری شبکیه

رتینیت پیگمنتوزا یا همان آرپی یک بیماری چشمی ژنتیکی می باشد که به مرور زمان باعث کاهش دید فرد در شب (شبکوری) و سپس روز و شب می شود. شاخه های مختلف چشم پزشکی مشغول پژوهش درباره این بیماری هستند.

دلیل این مشکل ژنتیکی کاهش تدریجی گیرنده های نوری شبکیه می شود. گیرنده هایی که مانند بسیاری از بخش های بدن قدرت بازسازی دوباره خود را ندارند و به این خاطر است که دید محیطی فرد به مرور دچار کاهش شده و در نهایت ممکن است به دید لوله تفنگی برسد.

یک نفر از 40000 نفر مردم دنیا به این بیماری ارثی که شبکیه چشم را درگیر می کند مبتلا می باشند. بیماری که در ابتدا شب کوری پیشرونده را بوجود می آورد، سپس آب مروارید و به مرور کاهش دید محیطی که باعث می شود اشیاء را ندیده و به آنها برخورد کنید.

زمانیکه سلول های استوانه ای و مخروطی هر دو از دست بروند. برخی از ژن های مرتبط با رتینیت پیگمنتوزا با دیگر بیماری های چشمی شامل بیماری به نام دیستروفی مخروطی-استوانه ای نیز مرتبط می باشند. دیستروفی مخروطی-استوانه ای دارای علائم مشابه با علائم رتینیت پیگمنتوزا می باشد. گرچه ، دیستروفی مخروطی-استوانه ای ابتدا با تحلیل سلول های مخروطی و سپس سلول های استوانه ای شناسایی میشود ، بنابراین بینایی در نور روز و دید رنگی پیش از دید شب تحت تاثیر قرار میگیرند.

درمان شبکوری – آر.پی – ریتینیت پیگمنتوزا

متاسفانه تاکنون درمان قطعی برای بیماری آرپی Retinitis pigmentosa، RP پیدا نشده استف اما دانشمندان مختلف در ایران و سراسر جهان از جهات گوناگون همچون سلول های بنیادی و ژن درمانی، دارو درمانی، تجهیزات فناوری ساختار در جستجوی یافتن یک راهکار برای افزایش یا زایش گیرنده های نوری شبکیه هستند.

برای مثال شبکیه مصنوعی یکی از تازه ترین راهکارهای پزشکان برای بهبود دید بیماران مبتلا به آرپی می باشد. در این پروتز چشمی که چندین شرکت در کشورهای مختلف انرا عرضه می کنند به عنوان یک پل ارتباطی بین مغز و جشم عمل نموده و بینایی مختصری به فرد می دهد.

روش دیگری که پژوهشگران در حال تلاش برای استفاده از آن هستند کریسپر است. آنها از کریسپر برای ترمیم جهش ژنتیکی مسئول بیماری رتینیت پیگمنتوزا استفاده کردند. کریسپر که یک روش پیشرفتهٔ ویرایش ژن است، پتانسیل بالقوه‌ای نه تنها برای بیماری‌های ارثی چشم بلکه برای درمان بیماری‌های تخریب شبکیه غیر ارثی از خود نشان داده‌است.

با دانش زندگی زیباست و دنیا جای بهتری برای زندگی. با دانش امید به زندگی وجود دارد. برای نمونه کشف جدید دانشمندان برای درمان همه گونه سرطان را بخوانید!

مرکز پژوهش و تحقیقات بیماریهای شبکیه

همانطور که گفته شد دانشمندان در کشورهای مختلف در حال پژوهش و تحقیق بر روی بیماری شبکوری هستند. از جمله مدتی قبل پژوهشکده رویان و بیمارستان فارابی بر روی ژن درمانی به دستاوردهایی رسیده بودند اما در نهایت در فاز انسانی، این پروژه به شکست انجامید.

پیش تر هم اعلام شد که در شیراز با تابش یک نور ویژه بیماری شبکوری درمان می شود، اما پس از بررسی ها مشخص شد که تاثیر آن نور دقیقا برابر تابش یک لامپ معمولی بوده و هیچ خاصیت درمانی دیگری ندارد.

بیمارستان لبافی نژاد و خانم دکتر نارسیس دفتریان

اما خبر خوب اینکه در بیمارستان لبافی نژاد قطب چشم پزشکی کشور یک تیم پژوهشی برای کشف ژن عامل و علت اصلی بیماری آرپی تشکیل شده که سرکار خانم دکتر نارسیس دفتریان فوق تخصص بیماریهای شبکیه و همکاران ایشان به رایگان مشغول معاینه بیماران و کارهای پژوهشی مرتبط می باشند.

کلیه خدمات در این مرکز پژوهشی رایگان بوده و شما نیاز به پرداخت مبلغی از ویزیت تا آزمایش نخواهید داشت.

برای گرفتن نوبت کافی است با خانم کریمی به شماره 22795715 تماس بگیرید

نشانی بیمارستان لبافی نژاد

تهران – خیابان پاسداران-خیابان بوستان نهم -مرکز پزشکی لبافی نژاد

راهنمای ازدواج و بارداری یک بیماری آرپی

همانطور که پیش تر گفته شد بیماری ریتینیت پیگمنتوزا یک بیماری ارثی می باشد و این یعنی اینکه این بیماری حتما از پدر یا مادر به نوزاد منتقل می شود. به همین خاطر بیماران آرپی مخصوصا در ازدواج فامیلی حتما باید آزمایش ژنتیک مرتبط با آن را انجام دهند و چنانچه پدر و مادر هر دو این ژن ناقص را دارند از فرزند دار شدن باید خودداری نمایند!نشانی بیمارستان لبافی نژادهمانطور که پیش تر گفته شد بیماری ریتینیت پیگمنتوزا یک بیماری ارثی می باشد و این یعنی اینکه این بیماری حتما از پدر یا مادر به نوزاد منتقل می شود. به همین خاطر بیماران آرپی مخصوصا در ازدواج فامیلی حتما باید آزمایش ژنتیک مرتبط با آن را انجام دهند و چنانچه پدر و مادر هر دو این ژن ناقص را دارند از فرزند دار شدن باید خودداری نمایند!

سایت طب نام

www.Tebnam.ir

By طب نام

طب نام - بانک اطلاعات مطب - داروخانه - آزمایشگاه - تجهیزات پزشکی در سایت طب نام